Menu stránok Bioprodukty nakúpite tu Obsah stránok

BIOMILA - produkt čistej prírody

Diskusia

 • kváskový chlieb v pekarničke

  Užívateľ:Blažena Gregová

  Dátum:10. 5. 2015 9:34:08

  Text príspevku:
  Dobrý deň, dá sa kváskový špaldovo ražný chlieb piecť aj v pekárničke? má s tým niekto skúsennosti? som len začiatočník....:(, dakujem pekne za cenné rady:)

  reagovať 
  • Re Admin: kváskový chlieb v pekarničke

   Užívateľ:Vladimíra Debnárová

   Dátum:12. 5. 2015 13:07:17

   Text príspevku:

   Milá pani Gregová,

   v pekárničke (ak teda myslíme elektrospotrebič) je samozrejme možné upiecť aj ražný, špaldový, resp. akýkoľvek chlieb. Príprava kváskového chleba je však trochu odlišná ako chleba s kvasnicami, či iným kypridlom. Celý recept nájdete aj na našej webstránke: Špaldový kváskový chlieb a otázka pečenia - či už v peci, klasickej rúre, alebo pekárničke v zásade nie je rozhodujúca. Podstatná je teplota a čas pečenia. Najlepšie je to však vyskúšať a poučiť sa zo skúseností.

   Ďalšie informácie nájdete aj pri našich produktoch - napríklad Biomila špaldovej celozrnnej múke hladkej. Všimnite si prosím aj ďalšie príspevky v rámci Diskusie - napríklad 4.4.2013 sme odpovedali na otázku ohľadom prípravy kváskového chleba.

   ďakujeme Vám za otázku a prajeme veľa úspechov pri pečení!

   reagovať 
 • Spaldova celozrna krupica

  Užívateľ:Zuzana Canecka Gavlasova

  Dátum:2. 7. 2014 14:18:38

  Text príspevku:
  Dobry den,stala som sa zavislou na Vasej krupici,problem je vsak v tom ze sa neda nikde kupit...Co sa stalo?Prestali ste vyrabat alebo sa iba vyvaza?Prosim odpiste mi na mail,velmi ma to zaujima. Dakujem Canecka

  reagovať 
  • Re Admin: Spaldova celozrna krupica

   Užívateľ:Vladimíra Debnárová

   Dátum:4. 7. 2014 6:30:54

   Text príspevku:

   Dobrý deň, pani Canecká,

   teší nás Váš záujem o našu Biomila špaldovú celozrnnú krupicu :) Bohužiaľ, v posledných mesiacoch sme museli obmedziť výrobu niektorých výrobkov zo špaldy, čo sa dotklo aj krupice. Problémom je nedostatok suroviny - špaldovej pšenice, ktorá vlani vykázala nižšiu úrodu kvôli suchému počasiu a taktiež sa zvýšil dopyt po špaldových výrobkoch.

   Sme poľnohospodári, ktorí si vyrábajú vlastné produkty, a tak dúfam, že ak bude priaznivé počasie, už čoskoro dozreje nová úroda špaldy a snáď od augusta by sme už mohli naplniť pulty a všetky objednávky čerstvými výrobkami zo špaldovej pšenice.

   Zostaňte im verná, pretože prospievajú zdraviu a ďakujeme za trpezlivosť!

   reagovať 
 • Spalda

  Užívateľ:KOREND

  Dátum:19. 2. 2014 12:03:18

  Text príspevku:
  Dobry den, zaujimalo by ma z akej odrody spaldy su vyrabane muky znacky Biomila.Dakujem

  reagovať 
  • Re Admin: Spalda

   Užívateľ:Vladimíra Debnárová

   Dátum:19. 2. 2014 12:58:41

   Text príspevku:

   Dobrý deň, používame bio osivo špaldovej pšenice odrody Öko-10.

   reagovať 
 • sekalín

  Užívateľ:Martin Rizman

  Dátum:2. 4. 2013 0:49:02

  Text príspevku:
  Zdravím Vás :) Z vašej múky pečiem ražný kváskový chlebík bez prestania už takmer dva roky. Najprv som kvások postupne dokrmoval na tri krát kým som piekol, no teraz ho pridávam vykysnutý naraz do takého množstva múky, koľko potrebujem na chlebík, nechám vo forme dokvasiť a rovno pečiem, čiže som to skrátil na dve fázy. Kvások mám v litrovom sklenenom pohári. Nedávno mi jeden známi oznámil, že kvások musí kvasiť postupne na tri fázy, pretože sa v ňom zakaždým odbúrajú nejaké látky.. ja som nenašiel na internete žiadne podrobné informácie ohľadom toho, čo presne prebieha proce pri procese kvasenia, teda aké konkrétne látky sa štiepia atď. Vedeli by ste mi prosím objasniť aký má presne význam trojstupňové vedenie kvásku? Ďakujem veľmi :) Martin Rizman

  reagovať 
  • Re: sekalín

   Užívateľ:eva kubincová

   Dátum:30. 10. 2013 20:10:11

   Text príspevku:
   Martin, chcela by som sa naučiť piecť taký chlebík. S domácim pečením chleba namám však skúsenosti. Vedel by si mi poradiť, poprípade dať nejaký kurz? Ďakujem. Eva

   reagovať 
  • Re Admin: sekalín

   Užívateľ:Jana Halabrínová

   Dátum:4. 4. 2013 8:38:26

   Text príspevku:

   Zdravím Vás pán Rizman,

   obdivujem Vašu vytrvalosť v pečení ražného chleba bez prestania :-).  Niekoľkostupňové vedenie kvásku malo v minulosti, najmä pri použití ražných múk, svoj význam. Avšak doba výroby takého chleba bola výrazne dlhšia. 
            Pri procese kvasenia majú svoju nezastupiteľnú úlohu baktérie mliečneho kvasenia. Tie musia mať pre svoj vznik dostatok času. Baktérie mliečneho kvasenia skvasujú glukózu (vznikla rozštiepením škrobu enzýmami) a maltózu (sladový cukor skladajúci sa z dvoch molekúl glukózy) na kyselinu mliečnu, pričom vzniká energia (teplo). Kyselina mliečna chlieb konzervuje a je prospešná pre našu črevnú mikroflóru, vytvára typickú chlebovú arómu.
          Kvasinky zas potrebujú pre svoje rozmnožovanie kyslík a teplotu okolo 26°C. Takže keď sa v kvásku rozmnožia potrebujú ďalšiu potravu v podobe dokrmovania. Ich hlavnou úlohou je skvasovať glukózu na alkohol za vzniku oxidu uhličitého a energie. Alkohol a istá časť kvasných plynov sa z cesta čiastočne uvoľňuje, ale väčšina oxidu uhličitého je v ceste zachovaná. Lepkavá štruktúra bráni jeho úplného uvoľneniu. To je základ tvorby pórov v ceste. 
          Pokiaľ si odkladáte a udržujete kvalitný a dostatočné silný kvások, dávate ho do cesta aspoň 50% a výsledný chlieb sa Vám darí (striedka sa nerozpadáva), tak si myslím, že skrátenie  „dokrmovania“ o jednu fázu je v poriadku. 
   Ak by ste potrebovali podrobnejšie informácie, zožeňte si odbornú učebnicu (1999) Technológia pekárskej výroby
   od autorov Szemes – Mainitz, kde je všetko pekne dopodrobna vysvetlené, vrátane vlastností zložiek ražnej múky.  

   reagovať 
   • Re: Re Admin: sekalín

    Užívateľ:Martin Rizman

    Dátum:8. 4. 2013 11:34:04

    Text príspevku:

    uf, odľahlo mi.. Ďakujem veľmi pekne za odpísanie, lebo som naň čakal dňom i nocou ako kvások.. myslel som si, že mi príde na mail upozornenie na vašu reakciu, no až teraz vidím, že ste mi odpísali a zároveň ma veľmi potešili, že to robím snáď správne. Áno, kvások má už silú aktivitu, preto som to dokrmovanie skrátil. Ja som vyštudovaný potravinárksy technológ, dokonca na štátniciach som si vytiahol otázku reologické vlastnosti cesta, no sú to už roky a ja som si nikdy nemyslel, že tie informácie raz budem potrebovať :) Preberali sme ale najmä pšeničnú múku. Veľmi pekne vám ďakujem za odpísanie a osvetlenie ako je to s enzýmami atď. Chcem si o tom naštudovať čo najviac, pretože chlebík pečiem už aj pre svoje blízke okolie, niekedy je to aj cca 20 chlebíkov za týždeň, preto sa snažím pristupovať už zodpovedne, aby som zaručil aspoň ako takú stálu kvalitu. Ja ohľadom pečenia z kvásku ale aj celkove mám vždy nejaké otázniky, možno vás budem preto ešte kontaktovať. Na teraz ďakujem veľmi pekne .)

    reagovať 
 • Kváskový chlieb

  Užívateľ:Iveta Szaniszlóová

  Dátum:7. 2. 2013 13:12:20

  Text príspevku:

  Dobrý deň,zaujal ma recept na kváskový chlieb a chcem sa opýtať ako dlho môže stáť uschnuté cesto,ktoré si odložíme na ďalšie pečenia.Ďakujem

  reagovať 
  • Re Admin: Kváskový chlieb

   Užívateľ:Jana Halabrínová

   Dátum:12. 2. 2013 10:38:51

   Text príspevku:

   Dobrý deň, pani Szaniszlóová,
   odložené uschnuté cesto, 
   základ, k príprave ďalšieho chlebíka je možné skladovať cca týždeň. Ale veľmi záleží od podmienok skladovania. Ideálne je skladovanie max. do 15°C, v suchých podmienkach bez výkyvov teplôt. Ak skladujeme za nižších teplôt a dlhšiu dobu, doba použiteľnosti sa predlžuje. Pri opätovnom použití suchého cesta sa dá ľahko skontrolovať, či je základ v poriadku: Suché cesto rovnomerne rozdrobíte a namočíte do dvojnásobku teplej vody-max.30°C. Ak v priebehu 3 hodín po rozmiešaní časť cesta nevypláva napovrch a nevytvoria sa spenené ostrovčeky -mikroflóra kvásku sa neoživí- suché cesto už nie je vhodné na svoje použitie. 
   Je potrebné doplniť, že čím dlhšie je uschnuté cesto skladované, tým dlhšie by sa malo rozmáčať.  Tieto postupy závisia od množstva podmienok, preto je potrebné skúšať, skúšať a skúšať. Verím, že sa Vám to podarí, dajte nám vedieť.

   reagovať 
   • Re: Re Admin: Kváskový chlieb

    Užívateľ:Iveta Szaniszlóová

    Dátum:15. 2. 2013 17:20:47

    Text príspevku:

    Dobrý deň,ďakujem za vaše informácie.Prvý kváskový chlebík sa vydaril a bol veľmi chutný.O chlebíku z odstáteho cesta budem informovať.Zasielam aj tip na rýchly obed alebo večeru tak ako si to robím ja:uvarené široké špaldové rezance polejem troškou masla, vmiešam slivkový lekvár (najlepšie domáci) a posypem pomletými orechami.

    reagovať 
Strana: 1 2
Bioprodukty nakúpite tu
Kontakty

BIOMILA, spol. s r.o.
906 23 Rudník č.428

Tel.: +421-(0)34-621 56 21
E-mail: e-shop@biomila.sk