Menu stránok Bioprodukty nakúpite tu Obsah stránok

BIOMILA - produkt čistej prírody

Ako tekvica prospieva mužom

Zdravá výživa

Tekvica veľkoplodá (Cucurbita maxima L.) je všeobecne starou indiánskou kultúrnou plodinou a do Európy ju priviezli španielski moreplavci. Ľudia z nej postupne vyšľachtili tekvicu olejnatú so semienkami bez šupky. Vďaka chloforylu majú olivovo zelenú farbu, jemne orieškovú chuť a mali by tvoriť súčasť nášho jedálnička každý deň – aspoň za dve hrste (25-50 gramov). Pokojne si ich môžete pridávať do šalátov (alebo aj v podobe tekvicového oleja), do pečiva, do zmesi müsli, do nátierok, polievok, ale najlepšie sú surové (nepražené, nevarené, nesolené) – napríklad len tak zobkať ako lahôdku na desiatu, či olovrant.

Nutričná hodnota tekvicových semien (na 100 gramov) je veľmi zaujímavá:
Energia: 1886 kJ / 449 kcal
Cukry: 50g
Tuky: 24g
Bielkoviny: 24g
Minerálne látky: draslík (909 mg), horčík (270 mg), fosfor (89 mg), vápnik (58,5 mg), sodík (17,5 mg), zinok (9,7 mg), železo (3,9 mg), meď (0,9 mg), mangán (0,4 mg), selén;
Omega-3-mastné kyseliny (81 mg) a omega-6-mastné kyseliny (8800 mg).
Vitamíny: kyselina listová – vit. B9 (11 µg), kyselina pantoténová – vit. B5 (0,15 mg), vitamín C (0,45 mg), vitamín B2 (0,2 mg), vitamín B3 (0,5 mg) a vitamín A (65 IU = 0,6 µg beta-karoténu), vitamín D, vitamín E.

Okrem toho obsahujú fytoestrogén delta-7-sterín, ktorý blokuje účinok dihydrotestosterónu, ktorý hlavne spôsobuje zväčšovanie buniek prostaty a rakovinu. Tieto látky nazývané aj „cucurbitaceiny“ teda bránia transformácii mužského hormónu testosterón na túto nežiaducu formu, a tak preventívne chránia zdravie muža! Vedci dokázali, že problémy s prostatou má oveľa menej mužov v krajinách, kde často konzumujú semená tekvice – napríklad v Rakúsku a Maďarsku. Pravidelná konzumácia tekvicových semien môže pomôcť zmenšiť zväčšenú prostatu a zmierniť príznaky benígnej hyperplázie prostaty (BHP), čo je bolestivé ochorenie, ktoré vedie k zúženiu močovej trubice a spôsobuje ťažkosti s močením.


S takýmto pestrým zložením majú malé tekvicové semienka naozaj úžasné účinky:

  • vďaka zinku majú protizápalové a antioxidačné účinky, takže zlepšujú imunitu
  • znižujú vysoký krvný tlak
  • znižujú obsah cholesterolu v krvi
  • pomáhajú pri žalúdočných ťažkostiach – podporujú tvorbu žalúdočných štiav
  • pomáhajú aj pri problémoch s obličkami (bránia tvorbe obličkových kameňov), aj s močovým mechúrom – prečisťujú ho a mierne odvodňujú
  • pôsobia preventívne proti srdcovo-cievnym ochoreniam, chránia cievy pred aterosklerózou
  • sú vhodné aj pre diabetikov
  • vďaka obsahu aminokyseliny tryptofán, ktorá pôsobí na hladinu serotonínu – tzv. hormónu šťastia, zlepšujú náladu a pôsobia antidepresívne (ak ho chcete zachovať čo najviac, semienka tepelne neupravujte)
  • podporujú pravidelné vyprázdňovanie a majú mierne detoxikačný účinok
  • pomáhajú aj pri úsilí o redukciu hmotnosti, do tela dopĺňajú zdravé tuky.

Tekvicové semená Bioharmonie bio, 100g sú momentálne len za 1,80 € s DPH!

Ak si vyberiete radšej tekvicový olej, vyberajte si radšej kvalitnejšie (drahšie). Lacné tekvicové oleje sú totiž zvyčajne "pančované" slnečnicovým olejom a účinok na prostatu je zanedbateľný. 100% tekvicový olej je drahý najmä preto, že na 1 liter oleja sa musí lisovať 2,5 kg tekvicových semien.

Zdroje informácií a obrázkov: internet, archív Biomila spol. s r.o. a kniha Návod na prežitie pre muža od Igora Bukovského, AKV, 2012. www.akv.sk

Recepty - tip na dnes Pozvánka na výstavu DIA
Bioprodukty nakúpite tu
Kontakty

BIOMILA, spol. s r.o.
906 23 Rudník č.428

Tel.: +421-(0)34-621 56 21
E-mail: e-shop@biomila.sk